How Much are 10 Grams of Weed?

Most people new to buying weed from dispensaries are unaware of the different cannabis buying terms. Buying cannabis is just like purchasing items and products from a market. Like vegetables, fruits and meats are sold in specific amounts, weed is sold by weight in grams. So, how much are 10 grams of weed? A gram of weed? How about a pound of weed?

How much is a gram of weed?

The street value of weed depends on where you’re located. In countries where cannabis use and retail are allowed and regulated, the price is maintained by regulators. Expect fair prices and good-value weed no matter where you buy your marijuana.

In countries where cannabis use and retail are prohibited, cannabis is sold on the black market which can easily make prices skyrocket. With no one to regulate the price, quality and amount of weed sold on the streets, retailers can easily get away from selling poor quality weed in incorrect, unfair amounts!

Units of measure when buying weed

A gram is known as the smallest or the minimal amount of cannabis you can purchase from a retailer or dispensary. A gram doesn’t weigh anything and in fact, this small amount will just be enough to make a good-sized blunt. A gram is around 1/28th of an ounce. If you were to hold a gram of weed, the amount will fit on the palm of a hand.

There are many terms used when buying cannabis. You should get to know these terms so you can buy cannabis confidently no matter where you are.

In most U.S. dispensaries and illegal retailers, a gram is also called a dime bag. There are many terms used in different states and regions in the U.S. so be sure to learn these as you go.

In the streets, a dime bag is sold for $10. This is the standard rate and you can buy cannabis in dime bags at a time. 10 grams of cannabis is sold at $100. The price of cannabis is just like any commodity as these changes depending on different factors.

In California and Colorado, the price of a gram of cannabis is on a decline as the supply is greater compared to the demand. Meanwhile, the price of cannabis depends on how potent the strain is, and thus, a gram of high-quality weed can be around $15 to $20.

Other ways to measure cannabis

2 grams of cannabis is called dub or dub sacks. The amount of a dub varies depending on your location. On the streets, a dub is around $20 per bag. A dub of kush is about $20 per bag. For a standard dub bag, the price could be around $30 in some neighborhoods. In some places where cannabis is legal, the price can be higher or lower. And just like any product, taxes can significantly increase the cost of cannabis on the street.

An eight of cannabis is cheaper than a gram price however, an eight gives you more for the best price. An eight has 3.5 grams of weed. This unit is less complicated than other terms because no matter where you are, 3.5 grams is an eighth of weed.

An eight of weed may cost around $25 to 35. This depends on where you’re located and the quality of weed you want to buy. Experts say that an eight is the best way to save money compared to buying only a gram. An eight is also known as a slice, cut, eify, or half a quarter. 

Larger amounts of cannabis

Now that you have an idea of how much is a gram, and how much is 10 grams of weed,  it’s time to move on to larger amounts of cannabis.

The first is the quarter which is a reasonable amount of cannabis A quarter is preferred by people who want to use cannabis often or those who use cannabis as medicine. An ounce has 28 grams which means, a quarter is around 7 grams. You can make about 12 to 15 joints with a quarter. The price of a quarter is around $50 to $70; this may depend on where you’re located.

Half an ounce is another large amount of weed you can purchase from dispensaries. A half-ounce is 14 grams or 28 blunts or 30+ joints. Half an ounce of weed has a street value of $100 to $120 depending on where you’re located.

A full ounce is the legal amount of cannabis you can possess in some places and states. An ounce is around 28 grams which can make around 28 to 56 delicious blunts and 100+ joints. An ounce of bud is around $240 to $280 depending on where you’re located.

Now that you know how much is 10 grams of weed plus other units of measurement when buying cannabis, you may now buy weed confidently no matter where you are.

Scroll to Top